• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024
mewo_2022
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Broń chemiczna na dnie Bałtyku. Tym zajmowała się Komisja Nadzwyczajna ds. Klimatu w Gdyni

Zanieczyszczenie Bałtyku odpadami niebezpiecznymi. Taki był temat wyjazdowego posiedzenia senackiej Komisji Nadzwyczajnej ds. Klimatu, które odbyło się 28 lipca w Muzeum Miasta Gdyni. W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele władz lokalnych, w tym Marszałek Województwa Pomorskiego, Mieczysław Struk.

01.08.2022, 12:24
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

MFW: niewybuchy i broń chemiczna na polskich obszarach morskich

„Miejsca zatopienia amunicji chemicznej stanowią trudne do kontrolowania rozproszone punktowe źródła skażeń o nieznanej wielkości. Ponadto mają duże negatywne oddziaływanie na gospodarkę, co powoduje, że Morze Bałtyckie jest mniej bezpieczne i potencjalnie bardziej kosztowne pod kątem inwestycji.”

19.11.2021, 09:33
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Broń chemiczna i konwencjonalna. Co nam tak naprawdę zagraża?

Poniższy materiał jest częścią kampanii społecznej ‘’Bałtyku, Oddychaj!’’, której celem jest uświadomienie szerokiej opinii publicznej, co kryje się pod hasłami: broń chemiczna i konwencjonalna zatopiona w Bałtyku. - Kampania ma również dostarczyć rzetelnych informacji na temat realnego zagrożenia, zarówno dla przeciętnego człowieka, jak i w szerszym aspekcie gospodarczym - pisze Łukasz Porzuczek, prezes Grupy GeoFusion, lider Klastra Bezpieczny Bałtyk.

23.07.2021, 12:29
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Broń chemiczna i wraki na dnie Bałtyku. Sejmik Województwa Pomorskiego apeluje

Na XXXIII sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego, która odbyła się 31 maja 2021 r. radni przyjęli jednogłośnie apel do władz Unii Europejskiej oraz polskiego rządu w sprawie zagrożenia dla wód Morza Bałtyckiego, jakim jest zatopiona broń chemiczna z czasów II wojny światowej. Chcą aby rozwiązaniem problemu pilnie zajęli się politycy, naukowcy i UE.

31.05.2021, 16:08
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Trotyl i broń chemiczna na dnie Bałtyku. Sztuczna inteligencja pomoże naukowcom oszacować zagrożenie

Naukowcy szacują, że na dnie Bałtyku zalega od 50 do 100 tys. ton broni chemicznej i jeszcze więcej toksycznej broni konwencjonalnej. Znajdują się we wrakach z okresu II wojny światowej albo zostały zatopione po jej zakończeniu. Według NIK tylko w Zatoce Gdańskiej zidentyfikowano dotąd około 100 takich okrętów. Naukowcy z Polski i kilku innych państw, m.in. Niemiec, Szwecji, Finlandii i Litwy prowadzą współfinansowany ze środków europejskich projekt Daimon, który pozwoli oszacować związane z tym ryzyko. Od września pomoże

25.10.2019, 07:35
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

Nord Stream 2: Broń chemiczna poważnym zagrożeniem

Problematyka broni konwencjonalnej i chemicznej zatopionej na dnie Morza Bałtyckiego po zakończeniu II wojny światowej była głównym tematem czwartego posiedzenia grupy międzyregionalnej ds. Nord Stream 2 w Europejskim Komitecie Regionów. Posiedzenie poprowadził marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz – przewodniczący i inicjator powołania grupy, która sprawdza konsekwencje związane z budową i oddziaływaniem gazociągu.

23.05.2018, 08:47
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Broń chemiczna na dnie Morze Bałtyckiego przeszkodą dla Nord Stream 2

11 tys. ton bojowych gazów chemicznych zatopionych na dnie Morza Bałtyckiego podczas II wojny światowej w pobliżu wyspy Bornholm może zagrażać budowie gazociągu Nord Stream 2 – informuje portal biznesalert, cytując duński dziennik Jyllands Posten. Jak wynika z raportu przygotowanego przez jedną z norweskich firm na zlecenie Nord Stream 2 AG, ryzyko jest jednak znikome, ponieważ konsorcjum podczas budowy gazociągu będzie omijać to miejsce.

25.04.2017, 12:46
nauta_2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.